Můj příběh
Jmenuju se Naděžda Rojková. Jsem nadšenou milovnicí cizích jazyků a zapálenou lektorkou angličtiny, němčiny a ruštiny už více než 14 let. Ráda vám pomůžu v dosažení vašeho vysněného cíle získat bohaté jazykové dovednosti. Naučím vás, jak jít na jazyky šikovně a jak se je jednoduše a přirozeně učit. Proto jsem vytvořila tyto webové stránky, na kterých najdete skvělý Posilovač angličtiny, Online kurz Němčina pro začátečníky a samouky pomocí sloves, lekce cizích jazyků přes Skype, emailové lekce a spoustu dalších užitečných věci.
Jste na správném místě!
Jak to bylo a jak se to stalo?
Angličtinu jsem vystudovala klasicky na fakultě, pak jsem také složila mezinárodní zkoušky FCE a Cambridge Advance English (CAE), ale i přesto jsem měla strach mluvit. Když na mě na ulici promluvil cizinec, jestli mu neudělám fotku na pozadí pražského Orloje, tak mě polil studený pot a teprve poté jsem ze sebe něco vymáčkla… Znáte to? Dialogy a komunikace se spolužáky na fakultě – ano, to šlo docela dobře, ale v reálu… A to jsem se považovala za velice komunikativního člověka. Tak jsem se po řadě takových nepříjemných situací rozhodla něco změnit. Navíc jsem se ještě chtěla naučit i další jazyky: češtinu, kterou jsem potřebovala pro život zde v Česku, kam mě nečekaně přivedla láska k mému manželovi, po čemž jsem začala mít ráda i všechno v této krásné zemi. Potom také francouzštinu, kterou jsem milovala od malička, němčinu, která mě fascinovala svou logikou a tajemností. A kdo ví, co ještě dalšího. Prostě miluju jazyky, mám to asi v krvi. Baví mě objevovat, jak každý národ vyjadřuje své myšlenky jinak.
Tak jsem hodně přemýšlela, procházela různé metodiky, poslouchala, jak se učí polygloti, pozorovala, jak mluví cizinci, kterým to jde jednoduše, atd. Zároveň jsem učila svoje studenty a začala studovat sama ty svoje milované jazyky. Jeden za druhým. Neustále a poctivě, s velkou láskou a zvědavostí. Hodně jsem četla a koukala na filmy v originálním znění, věnovala jsem se poslechu a gramatice, ale pořád jsem hledala svou vlastní cestu, jak se rozmluvit, jak se zbavit toho strachu z mluvení. Až nakonec jsem na to přišla. Bingo!
Proč se vlastně cizí jazyk učíme? Abychom ho přece používali, to znamená: mluvili! A proč čekáme, až budeme mít nějakou tu slovní zásobu, jako kdyby to pomohlo k rozmluvení samo o sobě? MLUVIT v cizím jazyce musíme hned OD ZAČÁTKU, to znamená, hned od prvního dne. A nic by nám v tom nemělo bránit. Hned od začátku se musíme naučit automaticky časovat slovesa a vytvářet kombinace i z ne tak velkého množství slovíček.
Ukážu vám jak na to.
Tak spolu projdeme touto cestou a já vás provedu krůček za krůčkem k pohodě a sebejistotě při mluvení v cizím jazyce.
Dnes už vím, že abychom mluvili plynule a sebejistě v cizím jazyce, potřebujeme dodržet tři základní pravidla:
- splnit formuli „pohoda“ + „automatika“ = plynulé mluvení,
- mluvit v cizím jazyce musíme hned od začátku, od prvního dne učení,
- mluvit se musíme naučit nejdříve o sobě, ne o panu Smithovi z učebnice.