Výslovnost anglického „TH“

Dneska se podíváme na výslovnost anglického zvuku TH. Jako ve slovech this, that, thanks a tak dále.

Chtěli jste to – tak je to tady. : -)

Je moc důležité si osvojit tento zvuk, protože jednak se v češtině nevyskytuje a jednak, pokud ho budete vyslovovat špatně, tak můžete říct místo nějakého slova nějaké úplně jiné. Například: think – sink. I am thinking. – I am sinking. – Já přemýšlím. – Já se potápím.

Nebo: then – den (potom – doupě/brloh). Abyste místo then neříkali den.

Tak, jdeme na to.

Pro lepší porozumění vám nakreslím takový obrázek.

Takže, zde jsou vaše horní zuby, zde jsou dolní a tady do té mezery mezi zuby dáváte špičku jazýčku. Vystrkujete ho trošičku a vydýchnete při tom vzduch, takhle: th, th, th.

Můžete to klidně vyzkoušet před zrcadlem, abyste si byli jisti, že jazýček se vystrkuje mezi zuby a vzduch také správně vychází. Ještě jednou: : th, th, th.

Jsou dva druhy tohoto zvuku, více znělý ð a méně znělý θ. Vyslovují se stejným způsobem, jen ten znělejší má více napětí a vyslovuje se zněleji.

Teď to spolu vyzkoušíme na příkladech.

Méně znělý θ:

Thanks, three, thin, thick, thirty, theatre.

Both, month, mouth, north, south / sau θ/.

Birthday, method, healthy.

Více znělý ð:

This, that, then, they, these, those.

Father, mother, brother, other.

Breathe, with.

 

Teď se podíváme na slovíčka, jejichž výslovnost je podobná, ale jedny se vyslovují s TH a druhé s jinou hláskou. Abyste je nepletli a vyslovovali je správně:

Sick – thick,

Sink – think,

Boat – both,

Free – three,

Bus – bath [bɑːθ].

 

Breed – breathe,

Den – then,

Van – than. [væn] – [ðæn]

 

Také vám můžu vřele doporučit kanál jedné šikovné lektorky angličtiny pro cizince a zároveň rodilé mluvčí JenniferESL, která moc dobře vysvětluje výslovnost zvuku TH. Odkaz na něj máte dole. Můžete si s ní procvičit hromadu slovíček s tímto zvukem. A nejen tohle. Věnuje se totiž angličtině spoustu let a má to vymakané. Vyplatí se na její kanál mrknout. Je to jeden z mých oblíbených.

Každopádně věřím, že toto moje video bylo pro vás užitečné, a pokud máte nějaké dotazy, můžete mi je napsat do komentářů. Ráda vám odpovím. Uvidíme se za týden v dalším videu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů